Arteriografia

Inwazyjne badanie radiologiczne, którego celem jest zobrazowanie światła tętnic. Podczas badania do tętnicy udowej lub ramiennej (przez nakłucie) wprowadzany jest cewnik, przez który wstrzykuje się do krwi środek kontrastowy. Następnie wykonuje się zdjęcia rentgenowskie. Badanie pozwala na uwidocznienie naczyń i zmian chorobowych, które w nich występują. Wykonuje się arteriografię aorty, tętnic nerkowych, tętnic wieńcowych i naczyń mózgowych.

Przeciwwskazaniami do wykonania badania są: uczulenie na środki kontrastowe, zaburzenia krzepnięcia, nadciśnienie tętnicze oraz przewlekła niewydolność nerek. Powikłania jakie mogą wystąpić po badaniu to: tętniak rzekomy, ostre niedokrwienie kończyny dolnej i krwawienie w miejscu nakłucia.

Pacjent, który ma zostać poddany badaniu powinien wypić dużo wody niegazowanej w dzień poprzedzający badanie (ok.2,5-3l wody). Należy przyjąć dużą ilość płynów w celu ochrony nerek przed kontrastem. W dniu badania nie należy przyjmować posiłków, czyli należy być na czczo. Leki przyjmowane na stałe powinno się przyjąć normalnie, najlepiej konsultując to z lekarzem prowadzącym.

Arteriografia naczyń mózgowych jest to badanie inwazyjne, wykonywane gdy padnie podejrzenie, iż w naczyniach mózgowych istnieją nieprawidłowości i są one przyczyną dolegliwości. Możliwe jest wykonanie konkretnego naczynia mózgowego, jak i wszystkich tętnic mózgowych. Badanie wykonywane jest u pacjentów z podejrzeniem tętniaka występującego w naczyniach mózgowych. Badanie diagnozuje także krwawienie podpajęczynówkowe, podejrzenie malformacji w obszarze naczyń mózgowych oraz uwidocznia rozwarstwienia tętnic mózgowych.

Szczególnym rodzajem tego badania jest arteriografia z użyciem rezonansu magnetycznego. Nie jest to badanie inwazyjne, ponieważ pomimo podania środka kontrastowego, cewnik nie jest wprowadzany do naczynia. Badanie to wykonywane jest zazwyczaj przy podejrzeniu guza mózgu lub w przypadku pacjentów po udarze.

Arteriografia tętnic oskrzelowych

 

Głównym wskazaniem do wykonania tego badania są krwioplucia oraz planowany zabieg embolizacji tętnic oskrzelowych. Podczas badania środek cieniujący wprowadzany jest do tętnic oskrzelowych.