Angioplastyka

Jest to zespół niechirurgicznych zabiegów wewnątrznaczyniowych. Wyróżniamy angioplastykę balonową, z implantacją stentu, dynamiczną i laserową (polega ona na niszczeniu blaszki miażdżycowej pod wpływem oddziaływania wiązki światła laserowego).

Celem tego zabiegu jest poszerzenie naczyń krwionośnych, które zostały zwężone lub też zamknięte w wyniku choroby, by przywrócić prawidłowy przepływ krwi do mięśnia sercowego. Wykonywana jest angioplastyka tętnic szyjnych, wieńcowych, narządów wewnętrznych, naczyń żylnych oraz kończyn. Angioplastyka balonowa jest to zabieg, który polega na wprowadzeniu cewnika z balonikiem do zwężonego naczynia. Balonik zostaje napełniony ciśnieniem w odpowiednim miejscu, co pozwala poszerzyć tętnicę, która uległa zwężeniu. Wykonywane są także zabiegi angioplastyki z implantacją stentu.

 

Angioplastyka wieńcowa jest metodą leczenia choroby wieńcowej. Do zabiegu kardiolog używa znieczulenia miejscowego. Nakłuwa tętnicę udową lub promieniową , wprowadzając do niej koszulkę naczyniową, przez którą wprowadzane będą narzędzia stosowane przy zabiegu. Do ujść tętnic wieńcowych wprowadza się cewniki, pozwalające znaleźć ujścia tętnic wieńcowych. Następnie wprowadza się prowadnik wieńcowych, a później balonik, który rozpręża się miażdżąc blaszkę miażdżycową i rozciągając naczynie. Ponieważ tętnice mają skłonność do ponownego zwężania, często wprowadza się w miejsce zmiany stent, który zapobiega zwężaniu się ścian naczyń. Cewnik usuwany jest w ciągu 4 do 12 godzin po zabiegu. Średnia długość zabiegu to 30 min. do 2 godzin. Jest to bardzo skuteczny zabieg. Przynosi efekty u 90-95% pacjentów.

 

 

Wskazania do angioplastyki tętnic kończyn dolnych to przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych (chromanie przestankowe oraz krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych). Przyczynami niedokrwienia kończyn dolnych są: miażdżyca, angiopatia cukrzycowa, zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń, tętniaki, zmiany pourazowe) i ostre niedokrwienie kończyn dolnych (nagłe, całkowite lub prawie całkowite zatrzymanie dopływu krwi do tkanek kończyny, czego przyczynami są zator, zakrzepica, ostre rozwarstwienie aorty). Rezultatem skutecznego zabiegu angioplastyki kończyn dolnych jest ustąpienie dolegliwości bólowych, zagojenie się owrzodzeń).